Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com
Według najnowszych badań przeprowadzonych przez GfK Polonia i markę Łowicz, większość Polaków jest świadoma ogromnej roli śniadania w codziennej diecie. Badani deklarują również, że przyrządzają zdrowe śniadania zgodnie z zaleceniami ekspertów. Jak komentuje to dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego?
Badanie przeprowadzono głównie wśród mam, bo to właśnie one przyrządzają zwykle śniadania. Wynika z niego, że aż 84% z nich wie jak ważnym posiłkiem jest śniadanie, a 86% deklaruje, że wie jak przyrządzić zdrowe śniadanie. Doktor Agnieszkę Kozioł-Kozakowską z Collegium Medicum UJ cieszą takie wyniki badania, ponieważ świadczą o tym, że w większości polskich domów jada się śniadania. Czy są one jednak prawidłowo skomponowane?
Do głównych produktów spożywanych na śniadanie należą m.in. kanapki (aż 85%) z wędliną lub serem, płatki z mlekiem lub jogurtem, parówki, ser biały, jajka, mleko, warzywa, jogurt owocowy lub dżem.
„Śniadanie spełnia specyficzną rolę, którą jest uzupełnienie energii utraconej podczas nocnej przerwy. Dlatego pierwsze miejsce pełnią w nim węglowodany – złożone i proste. Zaraz po nich znajduje się białko, tłuszcze, błonnik, witaminy oraz mikro- i makroelementy. Cieszy zatem fakt, że np. w aż blisko 40% domów dodatkiem do śniadania są niskosłodzone dżemy owocowe, owoce lub sok owocowy. Śniadanie powinno dostarczać ok 35% dziennego zapotrzebowania energetycznego” – mówi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.
Mimo tych prawidłowych postaw żywieniowych Polacy nie przywiązują odpowiedniej wagi do jakości posiłków. Tylko 37% z nas zwraca uwagę na to, aby przyrządzić śniadanie zdrowe i odżywcze. Dla większości, czyli 41% badanych najważniejsze jest, aby było ono szybkie i wygodne, a 22% deklaruje, że śniadanie powinno być przede wszystkim smaczne i różnorodne.
„Śniadanie nie może być jakiekolwiek. Przecież pożywne śniadanie może być również smaczne, szybkie i wygodne. Najważniejszy jest w nim odpowiedni dobór produktów i właściwe proporcje” – twierdzi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.
Do mleka lub jogurtu radzi dodawać płatki pełnoziarniste, pieczywo powinniśmy wybierać również z mąki pełnoziarnistej, a żeby osłodzić sobie śniadanie sięgnijmy po niskosłodzony dżem lub dżem 100% z owoców, który nie zawiera dodatkowych substancji słodzących, tylko naturalny cukier owocowy.
„Idealne śniadanie to np. pełnoziarniste pieczywo, do niego biały ser, dżem 100% z owoców, kilka listków cykorii. Inna możliwość to musli z jogurtem naturalnym, łyżeczką niskosłodzonego dżemu i np. połówką awokado. Aby dostarczyć sobie mikro- i makroelementów – szklanka np. pomarańczowego soku lub owoc” – podsumowała dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.
Z przeprowadzonych badań wynika, że mimo iż nie zawsze wiemy jak skomponować zdrowe śniadanie, to jednak mamy coraz większą świadomość jak ważnym jest ono posiłkiem i zwracamy na nie coraz większą uwagę. Potrzebujemy tylko wskazówek jak prawidłowo dobierać produkty, aby stworzyć zdrowy i wartościowy posiłek dodający energii na cały dzień.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.